Bożenki to oczywiste
 
 
Strona Główna
XI Zjazd 2018
X Zjazd 2017
IX Zjazd 2016
VIII Zjazd 2015
VII Zjazd 2014
VI Zjazd 2013
V Zjazd 2012
IV Zjazd 2011
III Zjazd 2010
II Zjazd 2009
I Zjazd 2008
I tak to się zaczęło
GALERIE ZDJĘĆ ZE SPOTKAŃ
Dojazd - rozkłady jazdy
Dojazd mapka - Bożenkowo
Bożenki publicznie
Smutne chwile
Napisz  !
 
Warto przypomnieć, jak się rozpoczęły dla kościanianek, bożenkowe zloty, itp.. Zapoczątkowały to, kościanianki: Bożena Bączyk-Lewandowska, Bożena Szczawik-Musiał. Mimo to, przygoda Bożenkowa, dla kościanianek rozpoczęła się od aktywności Bożenki o ksywie „Redaktorka", która na naszej klasie dostała informację, że takie zloty się w Polsce rozpoczęły. Długo nie czekając, dwie kościanianki pojechały na drugi ogólnopolski zlot Bożen w Bożenkowie. Poznanianki -Wielkopolanki, miedzy czasie zapraszały nas na spotkania towarzyskie do Poznania. Perła i Redaktorka niestrudzenie w nich uczestniczyły. Jednak ciągle myślały, aby w Kościanie utworzyć grupę Bożenek, przyjaciół.. Pierwsze spotkanie zorganizowały restauracji ‘"Aplauz". Idąc na nie ,obie wówczas myślały, że może żadna, na nie dotrze. Przyjechało wówczas 8 Bożen. Z kolei, spotykały się towarzysko, uczestniczyły w ogólnopolskich zlotach. Chciały aktywnie działać,skupiono ponad 20 -osób i wymyśliły, że zarejestrują stowarzyszenie o nazwie "Bożeny koleżanki i przyjaciele".
Dziś dumne, bo realizują program statutowy-kulturalny, sportowy, obronny czy turystyczny. Rozmawiają wspólnie o różnych sprawach, świętują imieniny; cieszą się i wspierają na dni codzienne. W tym roku przygotowały i zorganizowały VIII Ogólnopolski zlot Bożen,Bożenn, w Bożenkowie k. Bydgoszczy.
Przygotowanie tak poważnej ogólnopolskiej imprezy, dla nas, to było nie łatwe zadanie. Niejedno zebranie stowarzyszenia "Bożeny koleżanki i przyjaciele" poświęcono uzgodnieniom i programowi VIII ogólnopolskiego zlotu Bożen. Gościnnie, dwukrotnie uczestniczyły w kościańskich spotkaniach poznanianki "Pyrka", "Mamba" i "Nutka" jeden raz. Głównie, by ustalić niezwykle ciekawy program VIII ogólnopolskiego zlotu.
26 czerwca 2015 roku do Ośrodka Wypoczynkowego "Julia" w Samociążku zjechały Bożeny z zagranicy i Polski. Niemniej, każda z nas posługuję się ksywką ,bo łatwiej jest się porozumiewać.
Program piątkowy był organizacyjny, zakwaterowanie, wydanie znaczków, programu zlotu, wydanie wyżywienia, przyjęcia darów do Domu Pomocy Społecznej w Bożenkowie. Wyjątkowo dużo darów , w bieżącym roku przywiozły tegoroczne uczestniczki.
Wieczorem, koordynatorka zlotu Bożena Szczawik-Musiał, „Redaktorka", z zegarkiem w ręku przy ognisku w Samociążku powitała uczestniczki. Przedstawiła, osoby odpowiedzialne za sprawną organizację zlotu . Oznajmiła, że to kościanianki, poznanianki, uczestniczki zlotu. Wśród gości powitała szczególnie- Iwonę Ratuszną- radną Gminy Osielsko, Sylwię Stachowiak z firmy kosmetycznej Poznań-Kościan, Fryderyka Musiała-sportowca - I ligi w piłkę ręczną -klub Real- Astromal w Lesznie. Warto dodać, że zlot organizowany był z okazji imienin i dla popularyzacji obronności i sportu. Obowiązywał strój i insygnia czirliderek, jako ogromne wsparcie dla rozwoju sportu .
Nie brakło przy ognisku, śpiewania piosenek, tj.: "Bożena" i innych -wojskowych czy biesiadnych.
Ciekawym punktem programu przy ognisku, był chrzest nowalijek .Chrzest przeszły Bożenki o ksywach : "Marycha- Zielonka" z Szczecina, "Nutka" z Poznania, "Jaskółka II" z Kiełczewa-Kościan i "Migotka" z Kościana. Rytuału chrztu, dokonywała Bożenka o ksywie "Wróbelek" ,w specjalnym ubraniu nominując je do „grupy Bożen-zlotowiczek". Osoby chrzczone, musiały zjeść pączka ,bez oblizania się i wypić miksturę napój z cytryną-uśmiechając się po zjedzeniu i wypiciu . Radość obserwatorek była tu ,och była, z sposobu pokonywania zadania chrzcielnego przez uczestniczki.
Omawianie, pierwszej drogi do Bożenkowa , wyboru ksywek, trwało długo. Niemniej drogi do Bożenkowa, były różne. Redaktorka przypomniała, że jej droga, rozpoczęła się od „Mamby" z Lubonia. Osoba ta poinformowała ją, o zlotach na naszej klasie, i tak się zaczęło. Większość Bożen wytworzyły grupę zlotową poprzez komunikację: elektroniczną, telefoniczną, rozmowy osobiste, itd..Ksywki były wybierane osobiście, przez koleżanki czy od imienia, itd..
Śpiewniki przygotowane przez "Nutkę" z Poznania, służyły jako ściąga do śpiewu piosenek, piosenek biesiadnych i wojskowych.
Rozmowy, tańce przy muzyce; puszczanie lampionów z marzeniami do nieba, trwały do późnego wieczora.
Drugi dzień zlotu rozpoczął się w Bożenkowie. Koordynatorka zlotu zaprosiła uczestników do przemarszu-parady- ulicami Bożenkowa . Idąc, spod stanicy, w asyście zaprzęgu konnego pod sklep wiejski, liczymy się, fotografujemy i wracamy do stanicy.
Bożenki odpowiedzialne za przygotowanie poczęstunku, stołu imieninowego, pojechały, znacznie wcześniej tego dnia do Bożenkowa.
Oficjalnego powitania uczestniczek i gości VIII Ogólnopolskiego zlotu Bożen, powitała „Redaktorka" z Kościana, wśród nich: zastępcę komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy - mjr Bogdana Ziołek, przewodniczący Rady Gminy
Osielsko- p. Benedykta Leszczyńskiego i zastępcę Wójta Gminy - Marię Jończyk. Dyrektora DPS w Bożenkowie ,radną Gminy Osielsko , sołtysa wsi w Bożenkowie, sołtysa wsi Niemcza, uczestników zlotu.
Klucz do bram Bożenkowa od władz samorządowych Gminy Osielsko, z rąk Marii Jończyk-zastępcy Wójta przekazano na ręce Bożeny Szczawik-Musiał -„Redaktorki", koordynatorki zlotu. Tuż po tym, Przewodniczący Rady Gminy w Osielsku na ręce „Redaktorki"- koordynatorki zlotu, przewodniczącej stowarzyszenia "Bożeny koleżanki i przyjaciele" w Kościanie złożył podziękowanie, na 25-lecie samorządu, statuetkę szklaną oraz upominek za organizację ogólnopolskich zlotów Bożen.
Koordynatorka, serdecznie podziękowała władzom samorządowym Gminy Osielsko, za to wyróżnienie, w imieniu Bożen i osobistym.
Z kolei, miejscowe władze samorządowe- Benedykt Leszczyński /przewodniczący Rady Gminy/ i Marii Jończyk-zastępcy Wójta Gminy Osielsko, w asyście koordynatorki Bożeny Szczawik-Musiał, uczestniczek zlotu, tamtejszej społeczności ;odsłonili pamiątkową tablicę dla Bożenkowa z okazji 8 ogólnopolskiego zlotu Bożen, którą ofiarowały Bożeny z zagranicy i Polski.
Uczestniczki 8 Ogólnopolskiego Zlotu Bożen, przyznały specjalne podziękowanie dyplomy i okoliczne niespodzianki zlotowe, które otrzymali -Wójt Gminy Osielsko- za serce pomoc w organizacji ogólnopolskich zlotów Bożen. Pani Iwona Ratuszna- radna Gminy Osielsko, klub motocyklowy "Dragonia" w Bydgoszczy, pan Daniel Kossakowski z Gminnego Ośrodka Kultury z Gminy Osielsko za coroczne prowadzenie zlotów. Koordynatorka przekazała również, podziękowania ustne, tym co bezinteresownie przyczyniają się pomocą do organizacji ,corocznych zlotów.
Niespodzianki, pięknie wykonane kwiaty, od kościańskiego stowarzyszenia "Bożeny
Koleżanki i przyjaciele" dla umacniania przyjaźni, osiągania zamierzonych celów życiowych otrzymały uczestniczki o ksywach: "Inka" z Berlina,"Buena" z Szczecina, "Urocza" z Kościana,"Bosanowa" z Olsztyna, "Tościk" z Szczecina, "Bojówka" z Katowic,"Pyrka" z Poznania, "Marla" z Mławy,"Boza" i „Biała Dama" z Gdańska.
Dyrektor Magdalena Prekop, z miejscowego Domu Pomocy Społecznej w Bożenkowie, z podopiecznymi podziękowali organizatorkom za pamięć i dary przekazywane rok, rocznie ośrodkowi. Odwrotnie przekazano na ręce, p. Dyrektor i podopiecznym z DPS ; tegoroczne dary w postaci drobnego sprzętu sportowego, plastycznego i inne. Dary, przywiezione przez uczestniczki zlotu, specjalnie dla podopiecznych z DPS.
Prowadzący i koordynatorka 8 zlotu przystąpili do realizacji programu zlotowego.
Pierwsze, wystąpiły dzieci z studia piosenki GOK . Z kolei ,w dowolnym występie taneczny zaprezentowały czirliderki -Bożenki, z muzyka podkładową.
Warto jednak jeszcze raz nadmienić, że zlot był poświęcony na okoliczność imienin, dla popularyzacji obronności i sportu, a obowiązywać miały stroje czirliderek Czirliderek, które wspierają na co dzień, na imprezach sportowych- sportowców czy sport na różnym poziomie.
Konkurs z obroną cywilną pt.: Co zrobisz gdy? był prowadzony w przerwach programu zlotowego, między wykonawcami. Pytania zadawała ,koordynatorka zlotu,które dotyczyły: czym alarmujemy społeczność zakładu, wsi; co to jest obrona cywilna, co to są indywidualne środki dróg oddechowych, co to jest ewakuacja, jakie mamy zagrożenia, itd.. W zamian, prawidłowo odpowiadający , otrzymywali upominki, ufundowane przez organizatorów i gości.
Bożenka o ksywie „Bosanowa" z Olsztyna prezentowała, wystawiła, podczas zlotu w Bożenkowie swoje przepiękne obrazy. Kościanianki chwaliły się przywiezioną z Kościana kroniką działania stowarzyszenia "Bożeny koleżanki i przyjaciele ". Stowarzyszenia ,które zrodziło się w Kościanie, właśnie od Bożenkowa.
Wspólny toast imieninowy miał też miejsce.
Taniec w wykonaniu Kasi Kapałczyńskiej i Oliwii Świtała zachwycał uczestniczki.
Natalia Gilewska, swoim śpiewem przerosła oczekiwania zlotowiczek. Capoeira, połączony taniec ze sztuka walki ,podobał się nieprzeciętnie.
Imieninowy stół, serwowane dania przez" Uroczą" z Racotu i pomocniczki z kuchni, wychwalano, och wychwalano-zupa super ,surówka super, mięso pyszne, owoc też. Napoi nie brakowało.
Kolejne pytania z obrony cywilnej dotyczyły: jakie mamy maski przeciwgazowe, kto jest szefem obrony cywilnej w zakładzie pracy, czym alarmujemy społeczność wsi, szkoły, itd.
Skuteczne stoisko i sprzęt do odmładzania twarzy, w ciągu 3 minut miało zwolenniczki. Bożenki, uczestniczki pozwoliły wykonywać sobie ten zabieg, na twarzy, efekt odmładzania na bazie kwasu hialuronowego.
Warsztaty kwiatowe prezentowane przez „Janę", prowadzone były profesjonalnie.
Występ piosenkarski Natalii Gilewskiej rozbawił nawet najsmutniejsze uczestniczki
Pyszne jedzenie serwowane przez organizatorki smakowało co niemiara.
Znaczki zlotowe ,„Redaktorka" wręczała gościom.
Kapela podwórkowa "Cynamony" swoim repertuarem zabawiała uczestników/i/ , oj działo się działo.
Strzelanie wataha, to kolejna forma rekreacji ,nie wspominając o przejażdżkach z motocyklistami, z bydgoskiego stowarzyszenia „Dragonia". Czas głównych uroczystości zlotowych w Bożenkowie szybko minął. Rozmowy towarzyskie, taniec, muzyka i śpiew; odbył się tam też.
Późne popołudnie, zlotowiczki spędziły w Ośrodku Wypoczynkowym „Julia" w Samociążku, jedne wypoczywały, inne uczestniczyły w przepływie, rejsach-jachtem po Zalewie Koronowskim.
Zawody sprawnościowe, sportowo-obronne, 3 osobowych drużyn utworzonych z zlotowiczek o nagrody przewodniczącego Rady Gminy Kościan przeprowadzono sprawnie. Szczęście i wyróżnienie za pokonanie zadań na torze w tj. ubieranie odzieży ochronnej, unieruchomienie kończyny górnej, wykonanie masażu serca, pokaz zakładania masek p. gaz., trafiło do zlotowiczek. Upominki ,drogą loterii, wylosowano, do 3 zespołów- drużyn utworzonych wśród uczestniczek zlotu.
Sobotni ,wieczór prowadziła „Redaktorka" i "Urocza" -kościanianki .Poświęcony , był podziękowaniom uczestniczkom ,każdej z osobna .Wręczały - dyplom z fotkami i myślą, cyt.:" „Kto chce znaleźć w życiu szczęście, powinien
związać się z jakimś celem a nie z ludźmi czy rzeczami"
Albert Einstein
Organizatorki, obdarowały zlotowiczki- Bożenki, przepięknym ręcznikiem, tzw. upominkiem zlotowym, z napisem "Bożenkowo 2015 „.Radość z tego tytułu zlotowiczek była nie codzienna.
Wieczorem, jeszcze tego dnia; wybrano przyszłoroczne organizatorki IX Ogólnopolskiego Zlotu Bożen w Bożenkowie. Wybór trafił na szczecinianki .Koordynatorką została , Bożena Grzonka o ksywie „Tościk". Gratulujemy i pomożemy.
Muzyka, taniec i śpiew ,tuż po tym rozbrzmiewała do późnych godzin nocnych. Jedzenia, też tu nie brakowało.
Niedzielę, tuż po śniadaniu przeżyliśmy w Bożenkowie. Redaktorka, przed mszą świętą- Księdzu Piotrowi, wręczyła podziękowanie za modlitwę coroczną dla zlotowiczek.
Smaczną grochówkę ,na pożegnanie dla Bożenek przygotowała Iwona Ratuszna. W ślad za tym otrzymała ,od zlotowiczek, dyplom zbiorowy w dowód podziękowania za pomoc przy organizowaniu corocznych zlotów.
Pożegnania w Samociążku, były długie. Dziś, wspomnienia pozostają jeszcze większe.
Redaktorka-Bożena Szczawik-Musiał Kościan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
   
  Copyright (c)2009 ZLOT BOŻEN i BOŻENN